Chiller ve Soğutma Grupları Servis Hizmetleri

Isı Geri Kazanım Cihazları

Isı Geri Kazanım CihazlarıIsı geri kazanım cihazları

Taze hava ihtiyacının yüksek olduğu ofisler, yüksek katlı binalar, konferans salonları,havaalanları,müzeler,alış veriş merkezleri, sinema salonları vb. insan yoğunluğunun fazla olduğu mekanlarda, iç ortamdaki kirli, havayı uzaklaştırmak, yerine dış ortamdaki taze havayı aktarmak gerekir.Bu esnada atık havanın enerjisinden maksimum oranda fayda sağlayıp dış hava iklimlendirme yükünü minimize ederek, enerji tasarrufu elde etmek amacıyla OSVE cihazları geliştirilmiştir. Nemin yüksek olduğu ve iç ortamda istenmediği ya da egzoz edilen hava ile taze havanın birbirine karışmasının istenmediği gıda deposu ve benzeri uygulamalarda da kullanılabilir. Aluminyum Plakalı eşanjörü sayesinde cihaz, egzoz ve taze hava akışları arasındaki ısı transferini gerçekleştirebilmekte ve HVAC sistemindeki enerji tasarrufunu da sağlamaktadır. 

OSVE cihazları ısı geri kazanımlı havalandırma amaçlı kullanılabildiği gibi aynı zamanda ısıtma/soğutma yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. 

Fonksiyonu 

OSVE (serisi ısı geri kazanımlı havalandırma) cihazları, kendinden motorlu EC kontrollü Plug fanları, egzoz ve taze hava filtreleri ve elektronik kontrol (ekipmanları) ile havalandırma ve iklimlendirme uygulamalarında kompakt bir yapı oluşturmaktadır. OSVE (serisi ısı geri kazanımlı havalandırma) cihazları, çapraz akışlı ısı değiştirici sayesinde mahale ait taze hava yükü azalmakta ve iklimlendirme cihazının kapasitesi düşürülmektedir. Yaz mevsimi soğutma fonksiyon (free-cooling), by-pass havalandırma modülü ile sağlanmaktadır. Opsiyonel olarak cihaza eklenebilen ısıtma/soğutma bataryaları ile taze hava, ısı geri kazanım ünitesinde ön koşullandırma yapıldıktan sonra istenilen sıcaklığa ısıtılıp,soğutulabilmektedir. Cihazın elektrik kontrol sistemi üzerinde olup, elektrik şebekesine bağlanması tasarım koşullarında çalışması için yeterlidir. Mikroişlemci temelli kontrol sistemi, tasarım koşullarına uygun olarak sıcaklık, hava debisi veya iç hava kalitesini kontrol ederek çalışmaktadır. Elektronik kontrol konsepti, tasarımcının yatırımcının birçok ihtiyaç seçeneğiyle geliştirilmektedir. Standart olarak Modbus üzerinden BMS bağlantısı sağlanabilmektedir. Oda kumanda paneli üzerinden ise standart ve opsiyonel durum bilgileri alınabilmekte ve yaz/kış seçimi, set sıcaklığı girişi, cihaz açma ve kapaması yapılabilmektedir. 

Avantajları 

Yüksek aerodinamik yapıya sahip, kendinden motorlu ve enerji verimli plug fanlar kullanılmaktadır. Enerji tasarruflu, EC plug fan teknolojisi, taze hava ile egzoz havası arasında ısı transferi yapabilen alüminyum plakalı ısı geri kazanım eşanjörü ile ilk yatırım ve işletme ekonomisi sağlanmaktadır. Yüksek ısı geri kazanım verimliliği sayesinde iklimlendirme ekipmanlarının (kazan, chiller vb) ilk yatırım maliyetleri azalır. Enerji tasarrufuna bağlı olarak CO2 emisyonu azaltılır ve çevre kirliliği önlenir. Otomatik free-cooling ile bedava soğutma, İç ortama verilen taze havanın istenen kademelerde filtrelenmesini sağlar. Cihaz ısı ve ses izolasyonu sağlayacak şekilde 50 mm kaya yünü izolasyonlu, çift cidarlı, sızdırmaz , iç yüzeyi pürüzsüz ve rijit yapıda bir gövdeye sahiptir.Dış veya iç ortama monte edilebilir. Kilitli servis kolu ve menteşeli servis kapakları ile kolay bakım imkanına sahiptir. Servis kapaklarında sızdırmazlık için conta kullanılmaktadır. Isıtıcı /soğutucu serpantinlerin yanı sıra soğuk iklim koşulları için taze hava tarafına donma önleyici elektrikli ısıtıcı da opsiyonel olarak kullanılabilmektedir. Cihazların elektrik ve kontrol sistemi üzerinde olup, paket tip cihazlardır. Sadece elektrik ve hava kanalı bağlantısı yapılarak çalıştırılır. Kolay ve çabuk montaj imkanı sağlar. 

 

Modeller 5000 ile 45.000 m3/h kapasite aralığında üretilmektedir.

Okunma 8369 kez